Da Vinci w Szpitalu na Klinach

Szpital na Klinach powstał w 2019 r. Naszym celem było stworzenie jednego z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych pacjentom ośrodków medycznych w Europie.

Dotychczas przyjęliśmy blisko 50 tys. pacjentów, 98% zabiegów wykonaliśmy z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych, w tymz wykorzystaniem robota da Vinci i innych zaawansowanych technologii. Operacje, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie. 

Placówka postawiła na wykorzystanie robota chirurgicznego da Vinci i stała się liderem tej dziedziny w Polsce. Od początku działalności szpital ma swoim koncie już blisko 1000 takich zabiegów. W 2022 roku planuje wykonać ok. 450 zabiegów z użyciem robota.  Z użyciem robota da Vinci wykonujemy zabiegi raka prostaty, raka endometrium, raka jelita grubego, ale także zabiegi nieonkologiczne takie jak leczenie przepuklin, czy endometriozy – wyjaśnia Joanna Szyman, prezes zarządu szpitala.

W szpitalu jest realizowany pierwszy w Polsce program badawczo‑rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci. Pogram uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dzięki dotacji z funduszy europejskich dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu zabiegi są całkowicie bezpłatne. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40–45 tys. złotych. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne, aż do połowy 2023 roku.

Robotyka chirurgiczna stała się standardem dla wielu procedur zaledwie w ciągu dekady i przyniosła początek fundamentalnej zmiany w chirurgii. Dziś chirurdzy wsparci systemami robotycznymi odchodzą od „tkanek i instrumentów” do świata „informacji i energii”. Prawdopodobnie następna granica chirurgii to integracja chirurgii cyfrowej,w tym sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości.

BB 0719

Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do nas ponad 200 pań, z których zoperowaliśmy blisko 90. Najmłodsza z pacjentek miała 25 lat a najstarsza 86 lat. Zabiegi robotyczne są bezpieczne i charakteryzują się szeregiem korzyści zwłaszcza u pacjentek z otyłością, cukrzycą oraz chorobami współistniejącymi. 

Sukces szpitala przypieczętowała otrzymana nagroda International Hospital Federation. To organizacja zrzeszająca placówki medyczne z całego świata. W 2021 roku w Barcelonie Szpital na Klinach dostał trzecią nagrodę w kategorii «przywództwo i zarządzanie». W konkursie oceniono 250 wniosków z 38 krajów. To pierwsze wyróżnienie tej klasy dla szpitala z Polski. 

Robotyka chirurgiczna stała się standardem dla wielu procedur zaledwie w ciągu dekady i przyniosła początek fundamentalnej zmiany w chirurgii. Dziś chirurdzy wsparci systemami robotycznymi odchodzą od „tkanek i instrumentów” do świata „informacji i energii”. Prawdopodobnie następna granica chirurgii to integracja chirurgii cyfrowej, w tym sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości. 

Okulary przysłane 05

Już dziś szpital wykorzystuje specjalne gogle w wielu operacjach, a także w konsultacjach z pacjentami. Gogle rozszerzonej rzeczywistości umożliwiają wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów. Technologia pozwala operatorowi na dokładne zobrazowanie chorobowych zmian, co ma wpływ na bezpieczeństwo zabiegu, możliwość przeprowadzenia go w krótkim czasie i minimalizację ryzyka powikłań. 

Sukces placówki leży też w umiejętności przyciągania najlepszych pracowników. Aby to osiągnąć kluczowa okazała się kultura organizacji. – Skupiamy się na tworzeniu środowiska pracy stymulującego samorealizację, rozwój kompetencji i różnorodności. Nasz zespół obecnie tworzy już ponad 270 specjalistów i specjalistek. 14 proc. kadry lekarskiej stanowią osoby z tytułem profesora – mówi prezes Szyman.

 

Joanna Szyman, Neo Hospotal

Related Articles