Featured

Rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych wśród młodych ludzi to jedna z najlepszych inwestycji dla regionu.

 

 

 Dynamiczny świat

Żyjemy w czasach szybkich zmian gospodarczych, technologicznych oraz geopolitycznych. Kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi staje się kluczowe dla dynamicznego rozwoju regionu. Akademicki  Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (AIP UR) od kilku lat prowadzi działalność, wspierając studentów w zdobywaniu praktycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia własnej  działalności gospodarczej. Działania AIP są odpowiedzią na potrzebę łączenia teorii z praktyką oraz budowania mostów między światem akademickim i biznesem, a także kształtowaniem społeczności, która wzajemnie się inspiruje oraz zachęca do podejmowania nowych wyzwań.

Inwestowanie w rozwój kompetencji przedsiębiorczych wśród studentów to inwestycja w przyszłość, która zapewnia młodym ludziom narzędzia do stawienia czoła wyzwaniom przyszłości, jednocześnie wspierając innowacyjność, wzrost gospodarczy i rozwój społeczny.

Wśród wielu umiejętności, które składają się na sukces, AIP UR skupia się na rozwijaniu kilku kluczowych kompetencji z wykorzystaniem podanych sposobów i metod, które kształtują postawę przedsiębiorczości: 

Kreatywność i innowacyjność myślenie poza utartymi schematami i generowanie nowych, wartościowych pomysłów, co pozwala na dostrzeganie lub tworzenie sposobów na zaspokajanie potrzeb rynku.

  • Metoda mind mappingu – mapowanie burzy mózgów i rozpisywanie pomysłów tak aby móc szybko przechodzić do działania. 
  • Warsztaty design thinking – podejście to skupia się na empatii z użytkownikiem, definiowaniu problemów, ideacji, prototypowaniu i testowaniu.
  • Metoda Business Model Canvas – strategiczne narzędzie służące do projektowania, oraz wizualizacji innowacyjnych modeli biznesowych.

Umiejętności interpersonalne i komunikacyjne

zdolność do efektywnej komunikacji, budowania relacji i pracy zespołowej.

  • Organizacja obozów przedsiębiorczości – podczas których jest przestrzeń do przeżycia wspólnej przygody, budowania relacji, a następnie tworzenia zespołów, które będą rozwijały pomysły biznesowe.
  • Networking – spotkania z przedsiębiorcami i organizacjami wspierającymi przedsiębiorczość pozwala nawiązywać bezcenne kontakt oraz inspirować do podejmowania nowych wyzwań.

Uczenie się i rozwój osobisty

ciągłe zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, rozwijanie się w odpowiedzi na wyzwania.

  • Coaching i doradztwo zawodowe – indywidualne konsultacje pozwalająna wydobycie ze studentów pełnej mocy możliwości i zachęcenie do podjęcia wyzwań.
  • Warsztaty i monitoring – skoncentrowane są na praktycznych aspektach prowadzenia firmy.
  • Przedsiębiorcza Edu Appka – autorska aplikacja edukacyjna, które wspomaga rozwój kompetencji przedsiębiorczych.

jezioro

Społeczna odpowiedzialność
działanie zgodnie z zasadami etycznymi i uwzględnianie wpływu biznesu na społeczeństwo oraz środowisko.

  • Targi przedsiębiorczości – przyciągają ekspertów i przedsiębiorców z różnych branż, umożliwiając studentom zdobywanie inspiracji oraz nawiązywanie wartościowych kontaktów, a także stwarzają przestrzeń do dostrzeżenia znaczenia społecznej odpowiedzialności biznesu.

Znaczenie kompetencji przedsiębiorczych
Na pierwszym etapie rozwoju zawodowego i biznesowego budowanie kompetencji przedsiębiorczych odgrywa niezwykle ważną rolę. Jest to fundament, na którym młodzi ludzie mogą oprzeć swoją przyszłą karierę,  niezależnie od tego, czy decydują się na własną działalność, czy pracę na etacie. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości kładzie szczególny nacisk na praktyczne aspekty edukacji, zapewniając studentom narzędzia i wsparcie niezbędne do eksplorowania i rozwijania własnych pomysłów.
Edukacja przez działanie
Realizowany Projekt TikTok Przedsiębiorczości to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii do nauki i promocji przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Dzięki nim, nauka staje się interaktywna i dostosowana do potrzeb cyfrowego pokolenia.
Współpraca z otoczeniem społeczno‑gospodarczym
Kluczowym elementem rozwijania kompetencji przedsiębiorczych wśród młodych ludzi jest współpraca AIP UR z przedsiębiorcami oraz instytucjami i organizacjami wspierającymi działalność biznesową. Dzięki temu możemy pokazać szarsze spektrum możliwości oraz wzajemnie się wspierać i uzupełniać w realizowaniu swoich misji i celów.
Podsumowanie
Inwestowanie w rozwój kompetencji przedsiębiorczych wśród studentów to inwestycja w przyszłość, która zapewnia młodym ludziom narzędzia do stawienia czoła wyzwaniom przyszłości, jednocześnie wspierając innowacyjność, wzrost gospodarczy i rozwój społeczny.

 dr inż. Tomasz Stachura, Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Related Articles