Featured

Wspieranie przedsiębiorczości w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym w europejskich projektach edukacyjnych (realizowanych na Wydziale Zarządzania AGH)

Wspieranie transformacji z gospodarki linearnej na gospodarkę cyrkularną jest jednym z głównych priorytetów strategii środowiskowych Unii Europejskiej. Według raportu „The ircularity Gap Report Poland” Polska jest cyrkularna na poziomie 10,2%, co oznacza, że luka w transformacji jest nadal znacząca. Dlatego konieczne jest wzmocnienie wiedzy, miejętności i kompetencji oraz wymiana dobrych praktyk w celu skutecznej transformacji ekonomicznej, społecznej i środowiskowej.

 Szczegółowe zadania i wyzwania dla Polski zostały również opisane w raporcie Banku Światowego pt. „Diagnostic Analysis for Circular Economy Interventions in Poland”. Na poziomie Małopolski kluczowe działania oraz program rozwoju zostały ujęte w Programie w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym dla Małopolski, który został przyjęty uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego z 19 grudnia 2023 roku.

Jednym z ośrodków wspierających budowanie efektywny chmechanizmów zarządzania wiedzą jest Akademia Górniczo‑Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (Wydział Zarządzania). Rozwój działań w tym zakresie wymaga interdyscyplinarnego podejścia kształtowanego w ramach wymiany dobrych praktyk i międzynarodowej współpracy. W związku z tym WZ AGH, aktywnie realizuje i ubiega się o projekty, które w tym zakresie wspierają kreowanie wiedzy, umiejętności i kompetencji.

agh

Do kluczowych projektów realizowanych przez WZ AGH należą:

PackAlliance: Europejski sojusz na rzecz szkolenia w dziedzinie innowacji i współpracy w obszarze przyszłości opakowań. Projekt finansowany jest ze środków Erasmus+ i łączy partnerów akademickich i przemysłowych z kilku krajów UE, w celu wspierania innowacji i budowania kompetencji w zakresie zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu opakowań. Materiały edukacyjne dostępne są na: https://www.packall.eu/

Vacation Learning at AGH for Sustainable Industry 4.0 Education: Projekt finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, koncentruje się na dostarczaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat transformacji z gospodarki liniowej na cyrkularną, zarówno w kontekście polityki UE, jak i globalnej oraz praktycznych zastosowań w przedsiębiorstwach. Więcej informacji i materiałów jest dostępnych na stronie https://goz.agh.edu.pl/

RMS Manager: Projekt współfinansowany jest ze środków EIT RawMaterials i skupia się na udostępnianiu dobrych praktyk w edukacji oraz opracowywaniu kursów dla studentów zajmujących się zarządzaniem, aby przygotować ich do pracy w sektorze surowców naturalnych

PRO‑SLO: Projekt współfinansowany jest ze środków EIT RawMaterials i ma na celu wypełnienie luki pomiędzy działalnością w sektorze surowców a dyskursem gospodarczym, społecznym i etycznym, niezbędnym do zapewnienia społecznego przyzwolenia na działalność w tym sektorze (ang. Social Licence to Operate, SLO). Głównym zadaniem w projekciejest szkolenie doktorantów i studentów drugiego stopnia mające na celu dogłębne poznanie złożonego procesu SLO.

Dodatkowo, pracownicy Wydziału Zarządzania AGH organizują sesje tematyczne na konferencjach poświęconych tematyce GOZ. Efektem tych sesji jest m.in. monografia zatytułowana „Gospodarka o obiegu zamkniętym – modele, narzędzia, wskaźniki”. Prezentowane działania są niezbędne do budowy wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do przyspieszenia transformacji na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Poprzez współpracę z różnymi partnerami, zarówno akademickimi, jak i przemysłowymi oraz międzynarodowymi, uczelnie takie jak AGH mogą odegrać kluczową rolę w tym procesie.

dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH, mgr. inż. Agnieszka Czaplicka‑Kotas

Related Articles