Featured

Internacjonalizacja małopolskich przedsiębiorstw

Enterprise Europe Network wspiera małopolskie przedsiębiorstwa w internacjonalizacji!

 Sieć Enterprise Europe Network działa od 1 stycznia 2008 r. i składa się z 600 ośrodków zlokalizowanych w ponad 60 krajach, zatrudniając ponad 3000 ekspertów. Działalność ośrodków sieci finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Single Market Programme oraz z budżetu państwa. 

Enterprise Europe Network to jedyna tak specyficzna europejska współpraca ośrodków i instytucji,  której zadaniem jest wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Warto nadmienić, iż wszystkie usługi w ramach  sieci są całkowicie bezpłatne. Ośrodki sieci zlokalizowane są przy takich organizacjach, jak uczelnie wyższe, izby przemysłowo‑handlowe, agencje rozwoju regionalnego, czy centra wspierania przedsiębiorczości.

W Małopolsce prężnie działają dwa ośrodki Enterprise Europe Network, które swoją codzienną pracą na rzecz regionalnych przedsiębiorstw zapewniają małopolskim firmom dostęp do międzynarodowych rynków. 

Pierwszy z ośrodków zlokalizowany jest przy Politechnice Krakowskiej, a konkretnie przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie, natomiast drugi przy Izbie Przemysłowo Handlowej na ul. Floriańskiej 3, również w Krakowie. Oba  ośrodki, będąc częścią globalnej sieci wspierającej przedsiębiorstwa w internacjonalizacji, serdecznie zapraszają firmy z Małopolski do współpracy. Pośród szeregu oferowanych przez sieć usług, na szczególną uwagę zasługują  działania pomagające irmom z sektora MŚP rozwinąć w pełni swój potencjał i zdolności innowacyjne.

W ramach sieci, każda małopolska firma o międzynarodowych ambicjach, może bezpłatnie skorzystać z następujących narzędzi:

1. Giełdy kooperacyjne i misje gospodarcze,
z najefektywniejszych sposobów rozwoju MŚP na zagranicznych rynkach. Organizowane spotkania b2b nierzadko odbywają się podczas najważniejszych i największych na świecie wydarzeń targowo‑konferencyjnych dla danej branży. W obecnych czasach, ze względów na doświadczenia po pandemii COVID-19, wiele giełd kooperacyjnych oraz spotkań b2b odbywa się on‑line.

Małopolscy przedsiębiorcy uczestniczący w wydarzeniach przygotowanych przez Enterprise Europe Network otrzymują szerokie wsparcie zarówno przed wydarzeniem, np. przy merytorycznym opracowaniu oferty oraz cenne
wskazówki odnośnie poszczególnych rynków, różnic kulturowych oraz kultury biznesu. Opiekun klienta – konsultant projektu, towarzyszy uczestnikom podczas trwania imprezy, zapewniając im wsparcie na miejscu lub online.

Udział w wydarzeniach kooperacyjnych organizowanych przez ośrodki sieci Enterprise Europe Network zazwyczaj jest bezpłatny. Co więcej, uczestnicy często zwalniani są z opłat za bilety wstępu na targi – pokrywają jedynie
koszty przelotu, zakwaterowania i pobytu na miejscu.

Warto rozważyć tę formę współpracy z projektem, ponieważ udział w takich eventach umożliwia przedsiębiorcom:

  • spotkanie potencjalnych partnerów biznesowych w jednym miejscu i czasie,
  •  zapoznanie się z najnowszymi trendami w branży,
  • wymianę doświadczeń,
  • transfer wiedzy i technologii,
  • pozyskanie nowych zleceń,
  • zareklamowanie swojej działalności.

2. Międzynarodowa baza przedsiębiorstw poszukujących partnerów biznesowych z całego świata

Jak najszybciej i bez wysiłku zaistnieć z ofertą swojej firmy w sieci? Zamieścić nieodpłatnie profil swojej firmy w międzynarodowej bazie ofert współpracy, do której dostęp mają wszyscy konsultanci sieci Enterprise Europe
Network oraz klienci sieci z całego świata. Baza umożliwia przedsiębiorcom poszukującym zagranicznych partnerów biznesowych nawiązanie kontaktów z producentami, dystrybutorami, przedstawicielami handlowymi i podwykonawcami, a także z partnerami technologicznymi w zakresie transferu technologii, wiedzy oraz B+R. Korzystanie z bazy jest całkowicie bezpłatne i nie tylko pozwala aktywnie przeszukiwać dostępne zapytania i oferty
z całego świata, ale również, tworząc profil własnej firmy, dać możliwość zaoferowania produktów lub usług swojej firmy potencjalnych kontrahentom.

3. Konferencje, szkolenia, warsztaty, seminaria, webinaria

Każda małopolska firma ma możliwość uzyskania najnowszych informacji dnośnie interesujących i aktualnych tematów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, podczas oferowanych bezpłatnych eventów w ramach oferty małopolskiego ośrodka Enterprise Europe Network. Eventy mogą mieć formę spotkania stacjonarnego, online lub hybrydową. Ich tematyka koncentruje się wokół następujących bloków tematycznych:

  • dostęp firm z sektora MŚP do finansowania, w tym w ramach funduszy unijnych;
  • możliwości działania MŚP na rynkach zagranicznych;
  • prawo, polityki i standardy Unii Europejskiej;
  • własność intelektualna na unijnym rynku;
  • innowacje, oraz transfer technologii.

4. Porady ekspertów

Konsultanci zatrudnieni w krakowskich ośrodkach Enterprise Europe Network oferują swoim klientom bezpłatne usługi informacyjne i doradztwo z zakresu: 

  • kwestii prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na wspólnym rynku europejskim (Polska i inne kraje UE);
  • wsparcia finansowego i organizacyjnego dostępnego w ramach programów Unii Europejskiej;
  • internacjonalizacji przedsiębiorstw – w tym ekspansji na rynki pozaeuropejskie;
  • współpracy biznesowej z zagranicznymi partnerami;
  • innowacji i transferu technologii;
  • zrównoważonego rozwoju firmy,
  • ochrony danych osobowych (RODO).

Wszystkich małopolskich przedsiębiorców, którzy zainteresowani są nawiązaniem międzynarodowej współpracy biznesowej lub wejściem na nowe rynki zagraniczne, serdecznie zapraszamy do kontaktu i współpracy z oboma krakowskimi ośrodkami.

Więcej informacji:  https://een.net.pl/en/

 

Wioleta Wiecheć, konsultantka sieci EEN,
Centrum Transferu Technologii, Politechnika Krakowska

Related Articles