Małopolska została uznana przez Komisję Europejską za jedną z Regionalnych Dolin Innowacji, dołączając tym samym do elitarnego grona regionów, które konsekwentnie wspierają i rozwijają innowacyjność.
Co to oznacza dla Małopolski i jej mieszkańców? Jakie korzyści przyniesie to wyróżnienie przedsiębiorcom, inwestorom i instytucjom otoczenia biznesu? Jaki wpływ będzie miało na małopolskie uczelnie i ośrodki badawcze?
Małopolska Regionalną Doliną Innowacji
Regionalne Doliny Innowacji to inicjatywa, która ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju przełomowych technologii i wspieranie współpracy międzyregionalnej w całej Europie. Małopolska jest jednym z 11 regionów w Polsce i 151 w całej Unii Europejskiej, które otrzymały ten tytuł. To wyróżnienie zostało przyznane przez Komisję Europejską na podstawie zaangażowania naszego regionu w rozwijanie i wspieranie innowacyjności.
Nadanie tego prestiżowego statusu jest potwierdzeniem, że jako region konsekwentnie realizujemy założenia Regionalnej Strategii Innowacji 2030 oraz jesteśmy gotowi do dalszego wzmacniania polityki innowacyjnej i inwestycji w nowoczesne technologie, zwłaszcza w kontekście Nowego Europejskiego Planu na Rzecz Innowacji.
Unia Europejska zaprojektowała trzy ścieżki przyznania tytułu regionalnej doliny innowacji:
Małopolska skorzystała ze wszystkich możliwości – Województwo Małopolskie ze ścieżki niekonkursowej (Expression of interest) oraz przez dołączenie do międzynarodowego konsorcjum w ramach naboru Horyzontu Europa, natomiast Klaster Lifescence Kraków przez złożenie projektu w konkursie w ramach instrumentu I3.
Główne obszary rozwoju: Cyfrowe zdrowie
Kluczowym obszarem, w którym Małopolska zamierza rozwijać swój potencjał technologiczny, jest cyfrowe zdrowie. Od lat w naszym regionie intensywnie rozwijają się branże związane z naukami o życiu (tzw. Life Science), biotechnologią czy technologiami teleinformatycznymi. Województwo Małopolskie – poprzez dostrzeżenie inteligentnych specjalizacji w tych właśnie obszarach – stwarza warunki do rozwoju przełomowych innowacji, ntensyfikuje ich popularyzację i komercjalizację oraz stymuluje współpracę międzynarodową. Cyfrowe zdrowie obejmuje projekty związane z opieką nad pacjentami, przepływem danych medycznych i wsparciem personelu medycznego i jest swoistym połączeniem tych kilku branż. Jednocześnie stanowi obszar rokujący na wypracowanie nowych, nieoczywistych rozwiązań.
Projekt „UNITE – Europejskie Doliny Zdrowia Cyfrowego”
Wsparciem w dążeniu do rozwoju cyfrowego zdrowia w Małopolsce może być projekt „UNITE – Europejskie Doliny Zdrowia Cyfrowego”. Projekt ten został złożony do programu Horyzont Europa przez międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem EIT Digital. Wniosek przechodzi obecnie ostatni etap weryfikacji i w najbliższych tygodniach spodziewane jest podpisanie umowy o realizacji projektu. Wówczas Małopolska nie tylko otwierdzi swój status Regionalnej Doliny Innowacji, ale także zyska dodatkowe środki na rozwój – przede wszystkim dla małopolskich firm w ramach mechanizmu kaskadowego (FSTP – ang. financial support to third parties).
Celem projektu UNITE jest stworzenie europejskiego ekosystemu innowacji cyfrowych w dziedzinie zdrowia, który odpowie na wyzwania związane z procesem starzenia się społeczeństwa i rozwojem srebrnej gospodarki. W takim ekosystemie, opartym o ideę poczwórnej helisy, współpracować będą podmioty z różnych regionów, reprezentujący sektor prywatny, publiczny, naukowy oraz społeczeństwo obywatelskie. Będzie on stanowić środowisko sprzyjające rozwijaniu innowacji przez regionalne firmy, w szczególności startupy.
Regionalne Doliny Innowacji to inicjatywa, która ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju przełomowych technologii i wspieranie współpracy międzyregionalnej w całej Europie (...) To wyróżnienie zostało przyznane przez Komisję Europejską na podstawie zaangażowania naszego regionu w rozwijanie i wspieranie innowacyjności.
Nadanie Małopolsce tytułu Regionalnej Doliny Innowacji to wielkie osiągnięcie i ogromna szansa dla regionu. Przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, uczelnie i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego mogą liczyć na szerokie wsparcie oraz dostęp do funduszy europejskich, które umożliwią realizację ambitnych projektów innowacyjnych.
Korzyści dla regionu i jego mieszkańców
Uzyskanie statusu Regionalnej Doliny Innowacji niesie ze sobą szereg korzyści dla Małopolski i jej mieszkańców. Przede wszystkim, umożliwia i ułatwia dostęp do dodatkowych funduszy europejskich, które można przeznaczyć na realizację projektów skupiających się na rozwijaniu innowacji technologicznych i społecznych. Takie inwestycje przełożą się na podniesienie jakości życia mieszkańców regionu, poprzez wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań nie tylko we wspomnianej wyżej dziedzinie zdrowia, ale także odnawialnych źródeł energii, w tym wodoru, gospodarki o obiegu zamkniętym czy zielonej transformacji, które stanowiły trzon wniosku aplikacyjnego w ramach ścieżki expression of interest. Wzrost gospodarczy, generowany przez rozwój technologiczny, stworzy nowe miejsca pracy i poprawi warunki życia w regionie.
Przez uczestnictwo w tym prestiżowym gronie przedsiębiorcy z Małopolski będą mieli dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach badawczo‑‑ rozwojowych. Dzięki temu łatwiej im będzie wprowadzać innowacyjne produkty i usługi, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku europejskim i światowym. Ponadto, będąc elementem ekosystemu, zyskają platformę wymiany wiedzy i doświadczeń z innowatorami i naukowcami, co pozwoli im na bardziej efektywne zarządzanie innowacjami w swoich firmach. Z kolei środowisko naukowe – uczelnie, ośrodki badawcze, centra transferu technologii, laboratoria – zyskają dostęp do większych funduszy na prowadzenie badań i realizację innowacyjnych projektów. Wzrośnie także liczba międzynarodowych współprac badawczych, co pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń z naukowcami z całej Europy. Dla młodych naukowców i studentów będzie to okazja do uczestniczenia w prestiżowych projektach i rozwijania swojej kariery naukowej w dynamicznym, innowacyjnym środowisku.
Współpraca przede wszystkim!
Jednym z kluczowych aspektów działania Regionalnych Dolin Innowacji jest stymulowanie współpracy między różnymi podmiotami – zarówno w obrębie regionu, jak i na arenie międzynarodowej. Małopolska zamierza intensyfikować współpracę między lokalnymi firmami, instytucjami naukowymi i samorządami, aby wspólnie realizować ambitne projekty innowacyjne. Ważnym elementem będzie także partnerstwo z innymi regionami w Polsce oraz współpraca międzynarodowa, zwłaszcza w ramach programów unijnych takich jak Horyzont Europa. Takie podejście pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów i potencjału regionu oraz na efektywne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
Nadanie Małopolsce tytułu Regionalnej Doliny Innowacji to wielkie osiągnięcie i ogromna szansa dla regionu. Przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, uczelnie i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego mogą liczyć na szerokie wsparcie oraz dostęp do funduszy europejskich, które umożliwią realizację ambitnych projektów innowacyjnych. Dzięki współpracy Małopolska ma szansę stać się liderem w dziedzinie cyfrowego zdrowia oraz innych technologii przyszłości. Wspólnie możemy kreować przyszłość!
Magdalena Klimczyk,
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego