„Lawendę się je” to hasło, które przyświeca firmie Lavendziarnia Stoki 6 produkującej żywność i kosmetyki z tej wciąż jeszcze mało znanej choć fascynującej rośliny. Okazuje się, że może ona być składnikiem powideł, konfitur czy bazą orzeźwiającego napoju.
Rozmowa z Michałem Sitkiem z firmy Lavendziarnia Stoki 6.
Pod szyldem Lavendziarnia Stoki 6 produkuje Pan produkty z własnych upraw.
Tak. Prowadzimy ekologiczną, certyfikowaną uprawę lawendy lekarskiej. Nasze pole jest położone na czystym i urokliwym terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Lawendę samodzielnie uprawiany i przetwarzamy głównie na produkty spożywcze.
Miejsce uprawy jest istotne?
Wydaje mi się, że tak. Aby otrzymać wysokiej jakości surowiec muszą być spełnione warunki, które to zagwarantują: nasłonecznienie, brak zastoisk wody, czystość otoczenia.
A czym różni się ekologiczny sposób uprawy od „zwykłego”?
Nie wiem. Nie znam innego sposobu. A mówiąc poważnie - oczywiście nie stosujemy oprysków przeciw innym roślinom. Walka z chwastami odbywa się w sposób mechaniczny. Grzybom i chorobom zapobiegamy utrzymując uprawy w czystości. Nie stosujemy też nawozów. Wykluczone są nawet nawozy naturalne, ponieważ kwiatów lawendy nie myje się przed spożyciem.
Dlaczego właściwie zainteresował się Pan lawendą?
To jest pytanie, które bardzo często jest nam zadawane. Szczerze mówiąc, od 2015 roku, czyli od kiedy posadziliśmy pierwsze sadzonki lawendy, sam je sobie zadaję. Przez te lata nie mogłem znaleźć na nie odpowiedzi. W tym roku stwierdziłam, że nie będę na siłę szukać odpowiedzi na to pytanie i z pokorą pogodziłam się z tym, że NIE WIEM. Po prostu kiedyś przyszła do nas taka myśl a my otworzyliśmy się na nią. Można trochę patetycznie powiedzieć, że lawenda sama do nas przyszła a my byliśmy otwarci i podążamy tam, gdzie nas prowadzi.
Tak naprawdę początkowo myśleliśmy o założeniu winnicy, ale ten pomysł przerósł nas głównie ze względów finansowych. Był to jednak główny bodziec do naszej przeprowadzki na wieś.
Jakie były początki?
Trudne. Sama lawenda to temat rzeka, ale dla niektórych instytucji była to nowa roślina, z którą trzeba się było zmierzyć. Wprowadzenie lawendy i produktów z niej do obrotu, zwłaszcza produktów spożywczych, to było prawdziwe wyzwanie. Na szczęście trafialiśmy na ludzi życzliwych i otwartych – no i się udało.
No właśnie, mówicie, że lawendę się je. Co wytwarzacie ze swoich zbiorów?
„Lawendę się je” to nasze hasło przewodnie i faktycznie produkty spożywcze to najważniejszy element naszej oferty. Naszym flagowym produktem jest syrop z kwiatów lawendy - wyróżniony znakiem jakości Poznaj Dobrą Żywność. Może być stosowany jako dodatek do zimnych i gorących napojów, deserów a także do sosów, marynat. Z kwiatów uprawianych przez nas lawend wytwarzamy również ocet. Powstaje on poprzez naturalny proces fermentacji wyłącznie kwiatów lawendy lekarskiej bez dodatku octu jabłkowego. Jest to ocet "żywy", nie poddawany procesowi siarkowania. Mamy też hydrolat z kwiatów lawendy - niezwykłą przyprawę do potraw nadającą im niepowtarzalny ziołowo-lawendowo-kadzidlany aromat. Hydrolat powstaje poprzez wodną destylację kwiatów lawendy lekarskiej. Wreszcie jest nasza tegoroczna nowość – lemoniada "LAVENDYNKA" – orzeźwiający lekko gazowany napój o smaku i aromacie lawendy.
Osobną gałąź stanowią naturalne kosmetyki – kremy, peelingi, sole do kąpieli, mydła czy olejki. Tutaj oczywiście stosujemy nie tylko lawendę. Mamy też w ofercie naturalny, ręcznie robiony środek czyszczący stworzony na bazie maceratów roślinnych, hydrolatu i naturalnych olejków eterycznych. Ma uniwersalne zastosowanie, więc nazwaliśmy go Specjalista Wielozadaniowy.
Wasze produkty wytwarzacie rzemieślniczo.
Tak. Tworzymy je według tradycyjnych receptur. Rzemieślnicza produkcja w małych partiach pozwala nam dbać o jakość oraz indywidualny i niepowtarzalny charakter. Dzięki temu nasze produkty znajdują coraz szersze uznanie w gastronomii jak i u indywidualnych klientów ceniących naturalność, oryginalne smaki i zapachy.
Kim są wasi klienci? Jakie cechy produktów są dla nich najważniejsze?
Naszymi klientami są oczywiście klienci indywidualni i podmioty gospodarcze. Głównie to osoby świadomie poszukujący produktów: czystych, naturalnych i najwyższej jakości.
Wspominał Pan, że wasze produkty były też doceniane przez ekspertów przyznających nagrody czy certyfikaty.
Nasz Syrop z kwiatów lawendy został oznaczony znakiem jakości Poznaj Dobrą Żywność – nadawanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest zarejestrowany w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – Dziedzictwo Kulinarne Małopolska. To był pierwszy znak, który pojawił się na naszym produkcie. Było to dla nas wielkie wyróżnienie a zarazem mocny sygnał, że warto robić produkty wyjątkowe pod względem jakości – bo jakość się zawsze obroni. Od 2020 roku także inne nasze produkty są zarejestrowane w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – Dziedzictwo Kulinarne Małopolska. Wspomniany syrop z kwiatów w zeszłym roku otrzymał tytuł PERŁA 2021 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy.
Skąd czerpie Pan wiedzę na temat lawendy i jej zastosowań?
Staramy się docierać do fachowej wiedzy, ale nie jest łatwo. Lawenda w Polsce jest coraz bardziej popularna, ale niestety wciąż brakuje dobrych źródeł dla praktyków. Informacje pozyskane z „Internetu” oraz zagranicznych opracowań nie do końca znajdują zastosowanie w polskich realiach – inny klimat, inne areały no i przede wszystkim inne odmiany.
A jakie są wasze plany na najbliższą przyszłość?
Chcemy wejść z naszymi produktami na rynki poza granicami kraju. Oczywiście wprowadzanie nowych produktów jest również bardzo ważne.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji Lavendzirni Stoki 6 (w tym sklep internetowy) można znaleźć na stronie: https://lavendziarniastoki6.pl/
Maciej Łata
Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
tel. 14 623 55 16
Tekst w ramce lub pod wywiadem:
Produkty Lavendziarni Stoki 6 można obejrzeć i zakupić na Targu Regionalnym, który odbywa się w Tarnowie w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Jest to cykliczna impreza handlowa organizowana przez Tarnowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. na terenie Centrum Obrotu Rolno-Spożywczego przy ul. Giełdowej 15. Na Targu Regionalnym można poznać i kupić dobrą lokalną żywność i jej producentów. W asortymencie wystawców są m.in. owoce, warzywa, przetwory, soki, wina, sery, wędliny, miody, nabiał, pieczywo, ciasta, dania gotowe a także naturalne kosmetyki.
Więcej informacji o Targu Regionalnym można znaleźć pod adresem: https://gieldatarnow.pl/targ-regionalny/