Featured

Design na czterech łapach

Rozmowa z Wiktorią Mrówczyńską - miłośniczką zwierząt, współwłaścicielką salonu usług dla zwierząt domowych „Fafel Grooming Salon”, zajmującego się sprzedażą stylowych akcesoriów dla czworonogów.

Szczęśliwy czworonóg to powód do dumy mysł na biznes nie wyszedł z mojej cjatywy, a z inicjatywy każdego właściciela. Oprócz lśniącej sierści oraz witalności zwierzaków warto zadbać o niebanalny design akcesoriów, tworzonych z myślą nie tylko o nich, ale również o ich właścicielach. Produkty „Fafel Grooming Salon” odznaczają się ciekawym wzornictwem oraz przykuwają wzrok. mojej mamy. Zachęciła mnie do odbycia kursów groomerskich, czyli takich które związane są z pielęgnacją, a także strzyżeniem zwierząt. Kursy odbywałyśmy wspólnie i jak się później okazało ich tematyka porwała nas na tyle, że postanowiłyśmy zaryzykować i spróbować działać na własną rękę- i tak oto właśnie w 2017 roku powstał „Fafel Grooming Salon”. Przez pierwsze 4 miesiące zajmowałyśmy się tylko sprzedażą usług, jednakże po tym okresie zdecydowałyśmy.

Skąd pomysł na prowadzenie biznesu związanego z czworonogami?
Wiktoria Mrówczyńska: Powód jest prosty- od małego uwielbiam zwierzęta, w szczególności psy. Miłość do zwierząt się poszerzyć naszą działalność i dodać do oferty akcesoria dla zwierząt. Zależało nam aby produkty, które zaoferujemy klientom nie były „zwyczajne” i odróżniały nas od konkurencji. Dlatego też podczas wyboru towarów, które znajdą się w ofercie kierujemy się nie tylko ich jakością, ale szerzona jest w mojej rodzinie odkąd pamiętam. Sam po- też ich designem.

Logo marki Fafel - grooming salon. Rysunek psa narysowany ołówkiem

Logo firmy Fafel Grooming salon

Co dla Pani oznacza design ?
Poza pierwszym skojarzeniem, czyli samym wzornictwem i stylistką, design oznacza dla mnie możliwość zachowania wokół siebie pewnej harmonii związanej z subiektywnym poczuciem estetyki. Poza tym design daje nam również możliwość wyrażenia siebie poprzez otaczające nas przedmioty, a także nadanie miejscom określonego klimatu i nastroju. Design jest więc pewnego rodzaju sztuką.
Czy według Pani design dla zwierząt domowych jest ważny?
Jeśli chodzi o ten temat to oczywiście zawsze na pierwszym miejscu liczy się wygoda i funkcjonalność, jednakże skoro samych siebie, swoje mieszkania itp. otaczamy produktami, które do siebie pasują i jako całość tworzą spójną stylistykę wyrażającą nas, nasze upodobania, nasze poczucie estetyki to dlaczego nie przenieść tej możliwości szerzenia sztuki dalej? Design dostarcza ludziom doznań artystycznych- a to według mnie przynosi entuzjazm. Dlatego też uważam, że skoro czerpiemy radość z otaczania się przedmiotami „ładnymi” to warto pójść o krok dalej i otoczyć nimi swojego ukochanego zwierzaka.
Dlaczego coraz więcej osób przykłada wagę do wyglądu swojego zwierzaka?
Jeszcze kilkanaście lat temu akcesoria dla zwierzaków nie cieszyły się, aż tak dużą popularnością. Psy i inne zwierzęta traktowane i postrzegane były zupełnie inaczej niż teraz. Z moich obserwacji wynika, iż wiedza na temat zwierząt znacznie rośnie a wraz z nią liczba miłośników zwierząt. A to natomiast przekłada się na to, że właściciele chcą swoim zwierzakom zapewnić to co najlepsze, a przy okazji to co im się podoba. Drugim czynnikiemjest też po prostu nuda. Skoro wcześniej produkty dla zwierząt nie były tak popularne jak teraz to analogicznie był na nie mniejszy popyt, a więc ich wybór był znacznie mniejszy. Produkty były do siebie podobne, mało co się wyróżniało. Wzrósł popyt na artykuły zoologiczne, zaczęto więc produkować akcesoria pozwalające wyróżnić się na rynku. Wielu właścicieli chce także w ten sposób wyróżnić swojego zwierzaka na tle innych- w końcu zawsze „to mój zwierzak jest najwspanialszy”.

Ubranka dla zwierząt budzą też wiele kontrowersji. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?
Ubranka dla zwierząt od zawsze budziły wiele kontrowersji i uznawane były za niepotrzebny kaprys. Niektóre rasy psów szczególnie krótkowłosych mają bardzo niską odporność na wiatr czy mróz, dlatego w tym przypadku w chłodniejszych porach roku jest to konieczność. Często jednak ubranka dla zwierząt są odbieranejako coś komicznego i niecodziennego. A uważam, że nie powinno tak być. Wbrew powszechnej opinii psy nie są wcale aż tak odporne na mróz. Jeśli chodzi o modę pupili to jeśli zwierzak w danym ubranku lub akcesorium czuje się komfortowo to nie widzę przeszkód dlaczego miałby go nie nosić. Warto zwrócić uwagęjednak na to aby materiał był dostosowany do warunków atmosferycznych.

Kot leżący na kocu w ubranku

Stylowy pupil

Co może powiedzieć Pani o sprzedawanych w salonie akcesoriach dla zwierząt domowych?
Tak jak wcześniej wspomniałam w pierwszej kolejności zawsze zwracamy uwagę na jakość akcesoriów, funkcjonalność i wygodę dla zwierzaka. W drugiej kolejności uwagę skupiamy na ich designie, wzornictwie, stylistyce, kolorystyce. A więc wszystkie produkty oferowane w salonie charakteryzują się wysoką jakością, funkcjonalnością i niepowtarzalnością. Jakie akcesoria dla zwierząt domowych mogłaby Pani polecić? W ofercie posiadamy także ubranka dla pupili, które mogę z czystym sumieniem polecić. Ubranka oprócz tego, że ładnie się prezentują, stanowią ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi podczas spacerów oraz zabawy na świeżym powietrzu. Moi pupile - zgrana trójka buldogów angielskich - Sasi, Nana i Elek oraz kot Walenty często je noszą.
Co według Pani przynosi najwięcej satysfakcji w takiej pracy?
Przyjemność pracy w przyjaznym środowisku. Jak wspominałam na samym początku od małego uwielbiam zwierzęta i od zawsze były częścią mojego życia. Zadowolenie na twarzy pupila, a co za tym idzie jego właściciela napawają mnie optymizmem i dają motywację do działania.
Jakie rady udzieliłaby pani młodym osobom, które w przyszłości zastanawiają się nad prowadzeniem działalności gospodarczej?
Przede wszystkich aby nie bały się ryzyka. Strach przed ryzykiem bardzo często blokuje świetne pomysły, które być może będą determinantą w zaistnieniu i wyróżnieniu się na rynku. Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów. Strona internetowa osoby, z którą przeprowadzany jest wywiad : https://www.facebook.com/Fafel-Grooming-Salon-357759094689285/.
Link do zdjęć, filmów, reportaży na temat projektu: https://www.voofla.com/PL/Kraków/357759094689285/ Fafel---Grooming-Salon

Piesek w zimowym ubranku

 

Rozmawiała Natalia Prucnal

Studentka kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Related Articles