Featured

Energia prosto z nieba

Okazuje się, że Polacy coraz częściej podczas pochmurnych dni rozważają instalację paneli fotowoltaicznych. Specjaliści w tej dziedzinie wyjaśnili, co skłania ludzi do takiej decyzji.

Jest to w głównej mierze bezobsługowość i mała awaryjność systemu przyjaznego środowisku. Z czasem przynosi też korzyści ekonomiczne.

Anna Ślusarczyk: Dowiedziałam się, że bardzo istotną czynnością poprzedzającą montaż paneli fotowoltaicznych jest audyt fotowoltaiczny. Czy mogą Państwo wyjaśnić, kto go przeprowadza i na czym tak właściwie polega taki audyt?

Kamil Kubica: Audyt techniczny jest bardzo istotnym elementem, o którym należy pamiętać przed montażem instalacji fotowoltaicznej. Ważne, aby wykonywany był przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają nie tylko wiedzę, ale potrafią również w poprawny sposób sprawdzić możliwości montażu takiej instalacji, dobrać odpowiednie podzespoły, a w ostatnim kroku przygotować profesjonalny kosztorys.

Zważając na położenie geograficzne Polski i przewagę dni niesłonecznych, czy warto inwestować w montaż paneli fotowoltaicznych? Czy w okresie jesieni lub zimy podczas pochmurnych dni energia jest wciąż pozyskiwa przez panele?

Amelia Kubica:
Uważam, iż inwestycja w fotowoltaikę w Polsce jest opłacalna ze względu na stały wzrost cen energii. Inwestując we własną elektrownię słoneczną stajemy się niezależni.
K.K.: Panele w okresie od wiosny do późnejjesieni są w stanie wygenerować zaopatrzenie energetyczne na okres zimowy, w którym to panele generują mniejsze uzyski, co spowodowane jest krótszym dniem oraz mniejszym nasłonecznieniem wynikającym też ze zmiany kąta padania promieni słonecznych. Tu warto wspomnieć o dwóch możliwościach. Jedna to net-metering, a druga to własny magazyn energii. Na czym polega system net-meteringu?
K.K: Net-metering to nic innego, jak system rozliczania energii elektrycznej, którą oddajemy do zakładu energetycznego. Będąc w posiadaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy niższej niż 10 kWp możemy pobrać 80% nadwyżki, którą oddaliśmy do zakładu energetycznego, lub przy większych instalacjach 70%.
Amelia Kubica: Uważam, iż inwestycja w fotowoltaikę w Polsce jest opłacalna ze względu na stały wzrost cen energii. Inwestując we własną elektrownię słoneczną stajemy się niezależni.
K.K.: Panele w okresie od wiosny do późnejjesieni są w stanie wygenerować zaopatrzenie energetyczne na okres zimowy, w którym to panele generują mniejsze uzyski, co spowodowane jest krótszym dniem oraz mniejszym nasłonecznieniem wynikającym też ze zmiany kąta padania promieni słonecznych. Tu warto wspomnieć o dwóch możliwościach. Jedna to net-metering, a druga to własny magazyn energii.

Na czym polega system net-meteringu?

K.K: Net-metering to nic innego, jak system rozliczania energii elektrycznej, którą oddajemy do zakładu energetycznego. Będąc w posiadaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy niższej niż 10 kWp możemy pobrać 80% nadwyżki, którą oddaliśmy do zakładu energetycznego, lub przy większych instalacjach 70%.

Mężczyzna ładujący telefon przy budce eko z panelami fotowoltaicznymi.

W jaki sposób można rozwiązać problem produkcji dużej ilości energii w ciągu dnia, szczególnie latem i jej brak nocą, kiedy zużycie jest znacznie większe?
A.K.: Musimy zdać sobie sprawę, że faktycznie energia z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności zasila nasz budynek, jednak nadwyżka w zależności o modelu instalacji (on-grid i off-grid) trafia albo do naszego magazynu energii, a następnie jest wykorzystywana nocą lub trafia do zakładu energetycznego, skąd zgodnie z obecnymi przepisami możemy bez opłat pobrać 80% lub 70% tej energii w czasie, kiedy nasza instalacja nie produkuje prądu lub produkuje go zbyt mało.

Wiadomo, że montaż fotowoltaiki jest dosyć kosztowny i jego cena zależy od wielu zmiennych. Ale czy jest to jedyny wydatek związany z inwestycją? Czy później pojawiają się jakieś dodatkowe koszty związane z utrzymaniem paneli lub serwisem?

K.K.: Z pewnością pojawią się kwestie związane z przeglądami instalacji fotowoltaicznych, które choć obecnie nie są wymagane zgodnie z warunkami gwarancyjnymi, to spodziewamy się, że duża część firm będzie świadczyć taką usługę, dla Naszych inwestorów takie przeglądy są już wliczone w cenę instalacji. Osobnym tematem mogą okazać się zabiegi zabezpieczające panele fotowoltaiczne, czy też wydatki związane z ich czyszczeniem. Nie będą to jednak moim zdaniem wysokie kwoty. Instalację fotowoltaiczną warto też ubezpieczyć i to jest koszt, który z pewnością warto ponieść, a jest to wydatek kilkudziesięciu złotych rocznie.

Panele w okresie od wiosny do późnejjesieni są w stanie wygenerować zaopatrzenie energetyczne na okres zimowy w którym to panele generują mniejsze uzyski, co spowodowane jest krótszym dniem oraz mniejszym nasłonecznieniem wynikającym też ze zmiany kąta padania promieni słonecznych. Tu warto wspomnieć o dwóch możliwościach. Jedna to netmetering, a druga to własny magazyn energii.

Jaki jest uśredniony czas zwrotu inwestycji?

A.K.: W zależności od mocy i wykorzystanych podzespołów 5-7 lat. Słyszałam, że niedawno zostały wynalezione organiczne ogniwa fotowoltaiczne. W jaki sposób one działają i czy w Państwa opinii mają szansę stać się równie popularne jak tradycyjne ogniwa?
K.K.: Tak, obserwujemy obecnie rozwój tej technologii, niestety jest ona obecnie jeszcze w powijakach. Jeżeli uda się podnieść sprawność takich paneli fotowoltaicznych i przystosować je do warunków zabudowy jednorodzinnej, to z pewnością pojawią się firmy, które zajmą się produkcją takich ogniw na szeroką skalę. Jest jednak jeszcze chyba za wcześnie na ogłaszanie sukcesu tej technologii.

 

Za co Państwa klienci cenią sobie i chwalą użytkowanie fotowoltaiki?

A.K.: Z pewnością za bezobsługowość instalacji i niską zawodność stosowania podzespołów. Myślę również, że nie bez znaczenia jest ograniczone lub całkowite zaprzestanie płacenia rachunków za „prąd”. Wielu naszym klientom zależy, aby ekologia szła w parze z ekonomią. Dodatkowe wyjaśnienie systemu „net-meteringu”: https://columbusenergy.pl/blog/net-metering-czyli-jak-dziala-system-opustow/

Magazyny energii: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/magazyn-energii

Rozmawiała Anna Ślusarczyk

Studentka na kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna

Uniwersytet Ekonomiczny w  Krakowie

Related Articles