O początkach tworzenia nowej technologii oraz drodze do sukcesu rozmawiamy z Rafałem Hanem CEO Silvair.
Silvair – startup z Krakowa, który zrewolucjonizuje rynek poprzez nowatorski system inteligentnego oświetlenia w oparciu o technologię Bluetooth Mesh. Jest on przykładem na to, że innowacyjny pomysł w połączeniu z pasją i pełnym zaangażowaniem to recepta na sukces.
Proszę powiedzieć czym dokładnie zajmuje się startup Silvair?
Rafał Han: Silvair tworzy bezprzewodowy system do kontroli oświetlenia w oparciu o technologię Bluetooth Mesh. Wykorzystanie tej rewolucyjnej technologii zamienia zwykły sufit w infrastrukturę gotową do wysyłania i odbierania pakietów różnych danych. Tu zaczyna się prawdziwy Internet Rzeczy, a informacje pozyskane z sieci mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii, bezpieczeństwo i poprawę komfortu użytkowników w przestrzeniach komercyjnych.
Jak wiadomo start bywa trudny, jak wyglądały początki tworzenia Silvair?
Na początku jest pomysł, który realizuje konkretną potrzebę. Potem pojawia się technologia, która to umożliwia. Kolejny krok to szukanie odpowiedniego miejsca na rynku, dostosowywanie produktu do rynku i szukanie odpowiedniego modelu biznesowego. Poszukiwania zajęły nam kilka lat. W naszym przypadku odkrywamy zupełnie nowy rynek, musimy wyedukować ludzi, jakie korzyści może przynieść im nasza technologia. Jesteśmy pewnego rodzaju "ewangelizatorami", zwiastującymi nadchodzące globalne zmiany.
Co sprawiło największe trudności podczas tworzenia startupu?
Praca nad innowacyjną technologią wymaga zaangażowania specjalistów, którzy uwierzą w produkt i dla których będzie to pasjonująca podróż. Zbudowanie odpowiedniego zespołu na bardzo konkurencyjnym rynku to na pewno duże wyzwanie. Brak odpowiednich nakładów finansowych może również być przeszkodą nie do pokonania - na szczęście z pomocą przychodzą inwestorzy, którzy również wierzą w sukces firmy.
Skąd wziął się pomysł na stworzenie systemu inteligentnego oświetlenia (smart lighting)?
Od zawsze fascynowało nas zagadnienie Internetu Rzeczy, komunikacji pomiędzy przedmiotami i to jakie wartości może ta komunikacja dostarczyć. Tworząc technologię, szukaliśmy odpowiedniego nośnika, który jest obecny w każdej przestrzeni, jest go dużo i sam w sobie daje odpowiednią wartość. Tak doszliśmy do światła. Infrastruktura oświetleniowa idealnie pokrywa każdą przestrzeń komercyjną (biura, magazyny, sklepy, muzea, etc.). Dodając SMART możemy wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii przez oświetlenie, np. poprzez odpowiednie wykorzystanie światła dziennego czy poprawę samopoczucia poprzez odpowiednie dostosowanie barwy oświetlenia. Do tego dane płynące z lamp i sensorów w suficie umożliwiają nam zwiększenie efektywności wykorzystania danej przestrzeni i zupełnie nowe usługi.
Proszę wyjaśnić na czym polega innowacyjność tego rozwiązania?
Nasz system rozwiązuje wiele problemów różnych podmiotów: projektantów, producentów oświetlenia i przede wszystkim właścicieli obiektów. W dużym uproszczeniu zmniejsza koszty, oszczędza czas i otwiera nowe możliwości monetyzacji - zupełnie nowatorskich biznesów, które mogą korzystać z danych pozyskanych z poszczególnych punktów świetlnych. W dużej mierze to zasługa standardowej technologii Bluetooth Mesh, którą w ramach grupy roboczej w organizacji Bluetooth SIG współtworzymy.
Do kogo skierowany jest projekt inteligentnego oświetlenia, kto jest grupą docelową?
Tych podmiotów jest kilka. Naszą technologię oferujemy producentom komponentów oświetleniowych, bez których nie stworzymy odpowiedniej infrastruktury w przestrzeniach. Z naszej platformy do kontroli i zarządzania korzystać będą zarówno projektanci, instalatorzy, jak i właściciele obiektów lub ich najemcy. Ważną grupą są też firmy zajmujące się wdrażaniem systemów do kontroli oświetlenia tzw. ESCO
Jak wygląda pozyskiwanie funduszy na działalność Silvair?
Do tej pory pozyskaliśmy ponad 12mln dolarów na rozwój naszej działalności. Są to środki pozyskane od prywatnych i instytucjonalnych inwestorów. Na pokładzie mamy polskie, amerykańskie i nawet japońskie fundusze. Ostatniej rundzie finansowania przewodził Trigon TFI, z którym mamy bardzo dobre relacje.
Na czym polega współpraca Silvair z innymi podmiotami?
Współpracujemy z szeroko pojętym rynkiem oświetleniowym - producentami komponentów oświetleniowych, opraw oświetleniowych, projektantami oświetlenia, przedsiębiorstwami usług energetycznych, instalatorami sieci oświetleniowych, a także właścicielami budynków, developerami. Dodatkowo, współpracujemy z organizacjami oświetleniowymi czy technologicznymi, jak np. Bluetooth SIG. Ta współpraca ma wiele wymiarów - edukacyjny, badania rynku czy bezpośrednio - świadczenia usług.
Jakie są plany startupu na najbliższy czas ?
W najbliższym czasie będziemy ogłaszać współpracę z kilkoma globalnymi partnerami, którzy w tym roku wprowadzą swoje produkty na rynek. Planujemy też kilka komercyjnych wdrożeń naszej technologii w USA i Europie. Cały czas rozwijamy produkt i zwiększamy zespół w Krakowie.
Co jest receptą na sukces w branży startupowej ?
Ciężka praca i konsekwencja w dążeniu do tego sukcesu. Wytrwałość w ciągłym poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na rynku i chęć rozwoju. Ważne, żeby nie stanąć w miejscu.
Agnieszka Rucińska, Wioletta Paluch,
studentki kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.