System Przestrzeni Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (PKW) powstał dzięki środkom Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim
System Przestrzeni Kreatywnej Współpracy w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (PKW) powstał dzięki środkom Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, by wspierać szereg aktywności kreatywnych i prorozwojowych w zakresie współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z partnerami społecznymi, gospodarczymi oraz publicznymi przy zapewnieniu nfrastrukturalnego i merytorycznego zaplecza.
PKW wpisuje się w szereg inicjatyw i pomysłów realizowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim, które mają zwiększać kompetencje i umiejętności społeczności akademickiej w zakresie stosowania metod kreatywnych i partycypacyjnych do radzenia sobie z problemami zgłaszanymi przez otoczenie społeczno‑gospodarcze Uniwersytetu, jak i projektowania nowoczesnych i praktycznych rozwiązań, z wykorzystaniem najnowszej wiedzy naukowej. W tym wymiarze jednym z podstawowych celów systemu PKW jest zwiększenie roli uniwersytetu w ekosystemie innowacji Krakowa i Małopolski. Punktem odniesienia na poziomie międzynarodowym są, między innymi, D.SCHOOL w Stanford University, Think Corner w Helsinkach czy Campus Hybernska w Pradze. I podobnie jak w powyższych miejscach, założeniem jest by Uniwersytet stał się miejscem projektowania i wdrażania ważnych społecznie i gospodarczo rozwiązań podnoszących jakość naszego życia i umożliwiających lepsze funkcjonowanie społeczności, zwłaszcza lokalnych.
Obecnie infrastruktura obejmuje 5 nowocześnie wyposażonych sal. Zastosowano w nich pomysłowe rozwiązania architektoniczne, a liczne praktyczne udogodnienia ułatwiają organizację prac w różnych ustawieniach i z wykorzystaniem różnych metod kreatywno‑partycypacyjnych. Pomieszczenia znajdują się w budynkach pięciu wydziałów, to jest Wydziału Chemii, Wydziału Geografii i Geologii, Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Więcej o pomieszczeniach można dowiedzieć się na stronie https://pkw.uj.edu.pl
W ramach wsparcia merytorycznego system PKW umożliwia współpracę z doświadczoną kadrą w celu realizacji projektów, warsztatów i szkoleń. Pracujemy nowoczesnymi metodami jak: Design Thinking, Living Lab, Project Based Learning i wiele innych.
Najbliższe plany to etap pilotażowy, który obejmuje m.in. realizację semestratonu #SDG48h Challenge oraz prowadzenie pierwszych działań we współpracy z otoczeniem społeczno‑gospodarczym. #SDG48h Challenge to semestralny hackathon dla studentek, studentów, doktorantek i doktorantów UJ, ukierunkowany na wypracowanie lokalnych rozwiązań, które przyczynią się do skuteczniejszego osiągania celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030, sformułowanych przez ONZ (tzw. Sustainable Development Goals). Inicjatywa ta zakończy się targami innowacji społecznych 16 czerwca 2023 r.
Inicjatywa ta jest pierwszym ogólnouniwersyteckim przedsięwzięciem, które organizuje Zespół ds. Przestrzeni Kreatywnej Współpracy wraz z koordynatorami wydziałowymi. Równolegle powstają inicjatywy rozwijane na poziomie wydziałów, w szczególności przez te wydziały, gdzie pomieszczenia PKW się znajdują. System PKW posłuży też innym projektom realizowanym przez UJ. Doskonałym przykładem jest projekt Campus Living Lab, który ruszył z końcem marca 2023 r. jako inicjatywa przedstawicieli Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Geografii i Geologii, przy czynnym udziale kadry akademickiej z innych wydziałów umiejscowionych na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a który w przyszłości ma angażować zarówno mieszkańców jak i otoczenie społeczno‑gospodarcze.
System Przestrzeni Kreatywnej Współpracy zaczął formalnie funkcjonować 17 marca 2023 roku, ale realizowane już i niebawem rozpoczynane, jak i planowe projekty rodzą się już od dłuższego czasu. Pojawiają się także nowe, szczególnie ze strony społeczności akademickiej i partnerów zewnętrznych, którzy optymistycznie i z dużą wolą współpracy przyjęli start nowego projektu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cieszymy się na wszystkie te inicjatywy, jesteśmy otwarci na współpracę i zapraszamy instytucje publiczne, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, a także mieszkańców Krakowa i Małopolski do ko -kreacji z Uniwersytetem Jagiellońskim – podkreślają twórcy Przestrzeni Kreatywnej Współpracy.