Zwykło się mawiać, że wiele granic istnieje tylko w naszych głowach. Kolejny raz przekonaliśmy się o tym w Krakowskim Parku Technologicznym przy okazji realizacji programu akceleracyjnego KPT ScaleUp.
Celem tego projektu jest przyspieszenie rozwoju startupów pracujących nad innowacjami dla przemysłu i smart city. Realizujemy go od 10 miesięcy i chyba możemy już podzielić się pewną dawką refleksji. Ta zasadnicza dotyczy współpracy dużych przedsiębiorstw ze startupami.
W Specjalnej Strefie Ekonomicznej, którą administruje KPT, od 20 lat pracujemy z dużymi firmami, takimi jak Valeo, MAN czy Grupa Azoty. Równolegle wiele uwagi poświęcamy najmłodszym adeptom przedsiębiorczości, dla których zbudowaliśmy mocny ekosystem w ramach naszego inkubatora.
Zawsze chcieliśmy połączyć potencjał obu obszarów, ale brakowało nam pretekstu i… może trochę wiary, że to może się udać. Bo jednak dystans dzielący Motorolę i 2-letni startup założony przez 3 świeżych absolwentów AGH jest dość spory. Czy znajdą wspólny język? Co mieliby razem robić? Jak uniknąć oczywistych dysproporcji w tej relacji?
Wtedy pojawił się Scale UP – rządowy instrument wspierania innowacji, realizowany w ramach programu Start in Poland. Jednym z jego założeń było pozyskanie dużego partnera, który byłby skłonny dzielić się doświadczeniem ze startupami. Uznaliśmy, że lepsza okazja na taki eksperyment może się nie trafić, więc zakasaliśmy rękawy.
Wszystkie ręce na pokład
Zmobilizowaliśmy aż 13 partnerów, wśród nich takie przedsiębiorstwa jak lotnisko Kraków Airport, EC Grupa, ASTOR, Budimex, ES-SYSTEM, Fideltronik, Oknoplast, Protech, Radionika, Siemens, Supersnow, Syntaj i Woodward. Prawie wszyscy partnerzy towarzyszyli nam aktywnie na kolejnych etapach procesu akceleracyjnego – począwszy od rekrutacji, poprzez testy i ekspertyzy, aż po wdrożenia i demo day. 11 startupów, które skończyły 1. edycję KPT ScaleUp, jako jedną z największych zalet programu wskazały właśnie zaangażowanie dużych przedsiębiorstw. Oceniali, że same nie byłyby w stanie tak szybko dotrzeć do osób decyzyjnych w takich podmiotach i zyskać ich zaufania.
Startupy otrzymały w programie wszelkie możliwe wsparcie – od warsztatów z topowymi ekspertami, przez zastrzyk finansowy w wysokości od 150 do 200 tysięcy złotych, aż po możliwość testowania swoich rozwiązań w dużych fabrykach i na jednym z największych lotnisk w Polsce. Miały też możliwość zaprezentowania swoich produktów wszystkim firmom partnerskim. Od większości z nich otrzymały sporą dawkę informacji zwrotnych, pomysłów na usprawnienie technologii oraz biznesowych sugestii. Natomiast w konkretnych „duetach” odbywały się prace nad pilotażowymi wdrożeniami. Te ostatnie pochłaniały dużo czasu i były prawdopodobnie najcenniejszym doświadczeniem, jakie mogliśmy dać startupom w ramach programu.
Refleksje
Co możemy powiedzieć po pierwszej i u progu drugiej edycji programu?
Primo, mamy w Małopolsce świetne firmy a ich współpraca ze startupami może być owocna. Wprawdzie początkowo jest dość niesymetryczna w obszarze korzyści, jednak długoterminowo wpływa również na zmiany w dużych firmach. Jedną z najbardziej oczywistych korzyści po obu stronach jest rozszerzenie perspektywy i kategorii, w jakich patrzy się na własny biznes. Startupy uczą się spojrzenia wielowymiarowego i długookresowego oraz zdobywają całe mnóstwo cennych kontaktów. Partnerzy dostrzegają miejsca, w których zaczęły działać schematycznie. Zarządzający oraz inżynierowie zaangażowani w proces, zainspirowani energią – a często również brawurą – startupów, zaczęli się zastanawiać nad bardziej śmiałymi rozwiązaniami w swoich biznesach.
Secundo, „bonusem” z udziału w programie, którego duże firmy się nie spodziewały, jest wyzwolenie twórczego zamętu w ich własnych zespołach. Jeden z naszych partnerów podszedł po rozmowie kwalifikacyjnej do twórcy pewnego bardzo wizjonerskiego produktu i powiedział, że niezależnie od tego, czy dostaną się do programu, chce ich zaprosić na spotkanie z własnym działem R&D, żeby zainspirować swoich inżynierów.
Tertio, inwestycja w nowe pokolenie innowacyjnych firm, pochłaniająca czas i nie dająca wymiernych profitów w przewidywalnej perspektywie, okazała się być satysfakcjonująca sama w sobie. Dzielenie się to jednak nadal najlepszy sposób na mnożenie.
Paulina Mazur
Krakowski Park Technologiczny
Uczestnicy 1. edycji programu KPT ScaleUp:
Airly - tworzy inteligentny system monitoringu jakości powietrza, w którego skład wchodzą: sensory, otwarta platforma, prognoza jakości powietrza, aplikacje mobilne i raporty. Produkt skierowany jest do miast i samorządów, ale dociera również do mieszkańców, którzy dzięki ogólnodostępnym danym są informowani o jakości powietrza w czasie rzeczywistym.
www.airly.eu
ARGAS - oferuje sprzęt i usługę lokalizacji obiektów w trudnych warunkach przemysłowych przy wykorzystaniu kilku technologii przewodowych i bezprzewodowych. Zebrane informacje są potem analizowane pod kątem ważnych danych statystycznych i ekonomicznych, czego wynikiem jest poprawa efektywności produkcji zakładu przemysłowego.
www.argas.pl
Bioseco - oferuje urządzenie do automatycznego wykrywania i śledzenia ptaków, co pozwala na szybszą i bardziej precyzyjną reakcję osób odpowiedzialnych. Rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo pasażerów samolotów oraz obniża koszty portów lotniczych i farm wiatrowych. To pierwsze tego rodzaju urządzenie w skali globalnej.
www.bioseco.com
Blast Lab - oferuje produkt oparty o autorską technologię IndoorNavi, optymalizujący procesy wewnątrz przedsiębiorstwa poprzez wykorzystanie wiedzy na temat lokalizacji osób i obiektów w czasie rzeczywistym.
www.blastlab.co
EMBETECH - dostarcza sprzęt i oprogramowanie realizujące usługi transmisji danych dla wymagających zastosowań przemysłowych i profesjonalnych. Firma oferuje łatwe do zintegrowania elektroniczne moduły radiowe wraz z oprogramowaniem, umożliwiające budowę aplikacji pomiarowych i sterujących o najlepszym w swojej klasie zasięgu łączności i odporności na zakłócenia.
www.embe.tech
flowPIN - udostępnia serwis internetowy typu SaaS do zarządzania informacją o wytwarzanych produktach na każdym etapie ich życia – od montażu po serwis gwarancyjny. Firma zapewnia narzędzie do znakowania, zbierania i udostępniania danych związanych z każdym elementem składowym lub całym produktem. W porównaniu z konkurencją flowPIN wyróżnia się bardzo łatwym wdrożeniem i niskim kosztem, dzięki czemu dostępny jest dla większości małych i średnich firm.
www.flowpin.net
General Robotics - oferuje bezprzewodowy i inteligentny system sterowania służący kontroli oświetlenia w obiektach wielkopowierzchniowych. Rozwiązanie znacząco obniża koszty eksploatacji, modernizacji oraz re-aranżacji tego typu obiektów.
www.generalrobotics.pl
Lantalux – pracuje nad nowym rodzajem źródeł światła, umożliwiającym odtworzenie właściwości światła naturalnego w całym zakresie widzialnym. Firma dąży do stworzenia komercyjnej wersji produktu, która będzie mogła konkurować ze źródłami LED pod względem efektywności energetycznej i wierności oddawania barw.
SEEDiA - oferuje inteligentną, zasilaną solarnie infrastrukturę dla przestrzeni publicznych i prywatnych. Ławki solarne, standy i inne produkty gromadzoną energię oddają m.in. w postaci możliwości ładowania urządzeń mobilnych, hot spotów Wi-Fi, podgrzewanych siedzisk czy ekranów e-papierowych.
www.seedia.city
Sense - oferuje rozwiązanie monitorujące konstrukcję budynków wielkopowierzchniowych, które umożliwia precyzyjne śledzenie ugięć dachu pod wpływem śniegu lub gromadzącej się wody. System automatycznie wykrywa przecieki i podpowiada kiedy odśnieżanie dachu jest konieczne, pozwalając na znaczące oszczędności w zarządzaniu budynkami.
www.sense.com.pl
SimPro - dostarcza symulatory do szkolenia służb ratowniczych i pracowników cywilnych na wypadek wszelkich zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu. Rozwiązanie wyróżnia się zastosowaniem technologii VR, fotorealistyczną digitalizacją otoczenia oraz walidacją skuteczności szkolenia za pomocą badań psychofizjologicznych.
www.simprosoft.com