Ekologia i ekonomia współdzielenia w jednym. Czy to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie znalazł Krzysztof Bańkowski, twórca platformy Worcar.pl, która stanowi synergię ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań dla biznesu.

Czym jest Worcar.pl? To narzędzie dedykowane pracodawcom i pracownikom, które pomaga im w organizacji codziennych dojazdów do pracy. Platforma jest przeznaczona dla wszystkich firm, do których codziennie własnymi samochodami dojeżdżają pracownicy, w tym między innymi dla parków biznesowych, szpitali, dużych magazynów czy zakładów produkcyjnych.

Inspiracją dla stworzenia tego narzędzia był … problem. - Wszystko zaczęło się przed dwoma laty, kiedy przyszło mi do głowy rozwiązanie problemu z przepełnionym parkingiem w moim miejscu pracy. Duża fabryka, mnóstwo pracowników i ciągle zapełniony parking przyzakładowy. Postanowiłem zbudować stronę internetową, która pomagałaby pracownikom dojeżdżającym do pracy z różnych części regionu organizować się w grupy – wspomina Krzysztof Bańkowski. Rozwiązanie miało przenieść na platformę informacje wywieszane dotychczas na firmowej tablicy ogłoszeń, aby dostęp do nich miał każdy pracownik – w firmie i w domu.

Głównymi klientami platformy Worcar.pl są pracodawcy. To dzięki ich włączeniu się w ten projekt poprzez uruchomienie firmowego carpoolingu (w uproszczeniu – grupowych dojazdów),  możliwe jest dotarcie do ogromnej grupy ludzi, którzy każdego dnia podróżują do pracy swoimi samochodami. Dla pracodawcy to też duża wartość, bowiem inwestuje w poprawę warunków pracy swoich pracowników. Platforma, od momentu pomysłu do jej obecnego kształtu, bardzo się zmieniła, m.in. dzięki udziałowi Krzysztofa Bańkowskiego w programie akceleracyjnym #StartUP Małopolska, realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. - Udział w programie pozwolił mi rozwinąć skrzydła. Przy wsparciu ekspertów dopracowaliśmy projekt, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby przyszłych klientów – dodaje Bańkowski. Platforma jest bardzo prosta w obsłudze. Pracownicy, których firma korzysta z Worcar.pl, mogą bezpłatnie założyć subkonto na profilu firmy. Dzięki temu łatwo i szybko mogą znaleźć osoby dojeżdżające cyklicznie do pracy z tych samych okolic i umówić się na wspólne dojazdy.

Jakie są główne korzyści dla użytkowników Worcar.pl? Przede wszystkim możliwość ograniczenia kosztów związanych z codzienną podróżą do pracy i problemów z parkowaniem. - To, co jednak cieszy nas najbardziej, to pozytywny wpływ na środowisko. Coraz częściej mówi się o zmianach klimatycznych, na które ogromny wpływ ma emisja CO2 zawartego w spalinach samochodowych i nie tylko. Jako ludzie świadomi istnienia problemu możemy i chcemy zareagować. Coraz więcej jest inicjatyw wspierających ochronę środowiska i my również dodajemy od siebie rozwiązanie dla biznesu, pomagające realnie ograniczać emisję szkodliwych związków chemicznych spalin samochodowych pracowników podróżujących codziennie do pracy. Naszą misją jest ekologia i wspólne działanie – podkreśla Krzysztof Bańkowski.

Platforma Worcar.pl to przykład rozwiązania wpisującego się w nabierającą coraz większego znaczenia tzw. ekonomię współdzielenia, czyli sharing economy. W przypadku Worcar.pl dużą wartością jest wpływ narzędzia na tworzenie nowej jakości w biznesie, tworzenie platformy współpracy między pracownikami, a także w efekcie wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko.

Małgorzata Kwiecień

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki

 

Related Articles