Sztuczna inteligencja to hasło, które dawno przestało oznaczać technologiczną nowinkę, a dziś opisuje powszechnie stosowane narzędzie.
Nie ma wątpliwości, że coraz więcej firm sięga po rozwiązania AI, a część z nich pracuje nad własnymi produktami z tej dziedziny. W tym artykule chciałbym przyjrzeć się możliwościom uzyskania wsparcia dla przedsięwzięć
związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji w biznesie.
Inteligentna specjalizacja – przepustka do rozwoju
Na początek warto zwrócić uwagę, że zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją znajdują się a listach inteligentnych specjalizacji. Co to takiego? Inteligentne specjalizacje to branże i dziedziny gospodarki, które zostały uznane za kluczowe dla rozwoju kraju lub regionu. Branże te traktowane są priorytetowo w konkursach lub wręcz mogą korzystać z odrębnych programów wsparcia ze środków publicznych. Mamy więc listę krajowych inteligentnych pecjalizacji oraz listy regionalne dla każdego z województw. Jedna ze specjalizacji województwa małopolskiego to „Technologie informacyjne i komunikacyjne”. W uszczegółowieniu tej dziedziny hasło „AI” pada kilkukrotnie, m.in. w kontekście systemów opieki, monitorowania, diagnozowania i terapii funkcjonujących w ramach tzw. MedTech czy systemów IT wspierających komfort życia, poczucie bezpieczeństwa i budowę zaangażowania społecznego mieszkańców. Działalność związana ze sztuczną inteligencją występuje także na liście ogólnopolskiej, tu jednak chciałbym skupić się na instrumentach regionalnych. Należy także zaznaczyć, że w dokumentach dotyczących funduszy na lata 2021–27 zaplanowano działanie pn. „Zarządzanie regionalną inteligentną specjalizacją”. Będzie to projekt systemowy (realizowany bezpośrednio przez województwo małopolskie), którego celem będzie m.in. aktualizacja i rozwijanie listy inteligentnych specjalizacji. Proces ten nazywany „przedsiębiorczym odkrywaniem” będzie prowadzony we współpracy z przedsiębiorcami czy naukowcami z regionu.
Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w kolejnych dziedzinach gospodarki, można przypuszczać, że będzie ona coraz intensywniej obecna w dokumentach planistycznych. Wsparcie transferu technologii
Ci, którzy tematyką wspierania innowacyjności interesowali się już wcześniej z pewnością kojarzą projekt SPIN. Przedsięwzięcie to polegało na utworzeniu sieci Małopolskich Centrów Transferu Wiedzy świadczących usługi proinnowacyjne na zecz małopolskich przedsiębiorstw. Projekt SPIN będzie kontynuowany, a województwo małopolskie dokonało już wyboru partnerów merytorycznych, którymi będą wiodące jednostki naukowe.
W ramach projektu SPIN, firmy będą mogły uzyskać następujące wsparcie:
Inteligentne specjalizacje to branże i dziedziny gospodarki, które zostały uznane za kluczowe dla rozwoju kraju lub regionu. Branże te traktowane są priorytetowo w konkursach lub wręcz mogą korzystać z odrębnych programów wsparcia ze środków publicznych.
Pomoc dla start‑upów
Tematyka sztucznej inteligencji to nie tylko domena dużych korporacji technologicznych, ale też prężnie rozwijających się start‑upów. W najbliższych miesiącach planowane jest uruchomienie programów wsparcia dla młodych firm, szczególnie tych wdrażających innowacyjne rozwiązania. Zaplanowano wsparcie inkubacyjne oraz akceleracyjne. Inkubacja dotyczyć będzie firm działających nie dłużej niż 3 lata. Będzie to usługa skierowana do start‑upów, które posiadają innowacyjny pomysł i potrzebują wsparcia w zakresie przygotowania modelu biznesowego. Wsparcie obejmować będzie diagnozę potrzeb, prace nad wstępną koncepcją roduktu/usługi i tworzeniem założeń modelu biznesowego i będzie się kończyć w momencie opracowania minimalnej wersji produktu. Po zakończeniu procesu inkubacji przygotowany zostanie
raport zawierający rekomendacje dalszych prac i warunków rozwoju biznesu.
Programy akceleracyjne będą z kolei dotyczyły irm działających nie dłużej niż 5 lat, które mają już opracowany prototyp produktu, ale potrzebują pomocy w komercjalizacji swojego rozwiązania. Wsparcie będzie polegało zarówno na pomocy dopracowaniu produktu i dostosowania go do potrzeb rynku, ale też pomoc w znalezieniu odbiorcy wynalezionej technologii. Ta ostatnia forma wsparcia będzie też umożliwiała udzielenie grantu. Planowane jest także utworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, w tym inkubatorów akademickich czy technologicznych. Będą one świadczyć usługi dla firm działających nie dłużej niż 3 lata, w tym m.in.
- specjalistyczne doradztwo dotyczące potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa,
- doradztwo w zakresie finansów, prawa, podatków czy IT,
- usługi szkoleniowe, coachingowe, mentoringowe,
- zapewnienie powierzchni biurowej do rozwoju, np. infrastruktury living- labs czy centrów coworkingu,
- działania networkingowe.
I nie tylko…
Jak pisałem wcześniej, wpisanie się projektu w inteligentną specjalizację otwiera sporo możliwości. Oprócz wyżej wymienionych może to być na przykład preferencyjne traktowanie w programach skierowanych do rzedsiębiorstw. Dotyczy to na przykład konkursów grantowych na projekty badawczo‑ rozwojowe (obejmujące zarówno etap badań i eksperymentów, jak i wdrażania rozwiązania do działalności komercyjnej). Tego typu konkursy głaszane są w miarę regularnie przez instytucje regionalne i ogólnopolskie. Oprócz tego firmy działające w preferowanych branżach będą mogły liczyć na korzystniejsze warunki spłaty pożyczek ze środków unijnych (pisałem o nich szerzej w poprzednim numerze „Innowacyjnego Startu”). Być może inteligentna specjalizacja będzie pomagała także w otrzymaniu wsparcia z programów wsparcia eksportu. To wszystko otwiera sporo możliwości przed firmami działającymi w branżach stosujących rozwiązania ze świata AI.
Maciej Łata
Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.