USA, Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Finlandia, a nawet Brazylia – spółka MedApp konsekwentnie i systematycznie realizuje swój plan ekspansji zagranicznej. To kolejna z małopolskich firm, która odniosła międzynarodowy sukces.
MedApp to krakowska spółka technologiczna, która działa w obszarze cyfrowej opieki zdrowotnej, specjalizując się w sztucznej inteligencji i holograficznej wizualizacji obrazowych danych medycznych. Rozwija ona technologie wspomagające procedury zabiegowe z szerokiego spektrum specjalizacji. Jej innowacyjne rozwiązania rewolucjonizują sposób, w jaki można leczyć pacjentów i ratować ludzkie życie.
Sztandarowym produktem krakowskiej firmy, który został doceniony na świecie i uzyskał szereg nagród oraz wyróżnień, jest CarnaLife Holo. To przełomowa technologia trójwymiarowej, holograficznej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, wspierająca planowanie i przeprowadzanie zabiegów medycznych. Umożliwia ona zaplanowanie i wsparcie śródzabiegowe w zakresie różnych struktur anatomicznych, m.in.: wątroby, serca, płuc, nerek, mózgu, naczyń krwionośnych czy kości.
Lekarze wykorzystują możliwości technologii firmy MedApp, pokazując jej przydatność w licznych pracach naukowych czy podczas wystąpień na sympozjach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Do tej pory wykonano ponad 600 operacji z wykorzystaniem tej technologii.
Jak to działa? Przeprowadzający zabieg lekarz – z pomocą gogli HoloLens 2 firmy Microsoft – widzi trójwymiarowy hologram odzwierciedlający plan zabiegu z uwzględnieniem struktury anatomicznej, która ma być operowana. Może go dowolnie obracać, skalować czy „wchodzić” we wnętrze organu, a wszystko to robi przy pomocy gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności i bez konieczności współpracy z dodatkowym technikiem. Jak pokazują publikacje naukowe użytkowników tego systemu, wykorzystanie CarnaLife Holo pozwala na skrócenie czasu planowania, jak i przeprowadzenia zabiegu, zwiększając precyzję i redukując ryzyko wystąpienia powikłań.
Od kardiologii aż po chirurgię onkologiczną
MedApp sukcesywnie wprowadza CarnaLife Holo do praktyki klinicznej, począwszy od pierwszych operacji w Polsce w 2018 roku, aż po zdobycie zaufania i uznania na arenie międzynarodowej. Ta wyjątkowa technologia pomaga chirurgom na całym świecie w precyzyjnym planowaniu i przeprowadzaniu zabiegów. Do dziś skorzystały z niej szpitale w kilkunastu krajach na świecie, wykonując setki udanych zabiegów.
Lekarze wykorzystują możliwości technologii firmy MedApp, pokazując jej przydatność w licznych pracach naukowych czy podczas wystąpień na sympozjach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Do tej pory wykonano ponad 600 operacji z wykorzystaniem tej technologii w takich specjalizacjach jak: kardiochirurgia, kardiologia interwencyjna, urologia, ortopedia, chirurgia onkologiczna i pediatria.
Warto zaznaczyć, że CarnaLife Holo jest certyfikowanym wyrobem medycznym nie tylko na rynku europejskim, ale również w USA i Brazylii.
Na stałe korzystanie z CarnaLife Holo decyduje się coraz więcej szpitali. – Widzimy wyraźny wzrost zainteresowania naszą technologią. Dziś wielu lekarzy traktuje holograficzne obrazowanie 3D w mieszanej rzeczywistości jako kolejny krok w ewolucji diagnostyki obrazowej. Tak jak trudno wyobrazić sobie diagnozowanie bez promieni Roentgena, ultrasonografii czy rezonansu magnetycznego, tak holografia 3D staje się obowiązkowym elementem rozszerzającym możliwości wspominanych technik – podkreśla Andrzej Skalski, CTO CarnaLife Holo w MedApp.
Warto podkreślić, że CarnaLife Holo był kluczowym narzędziem w wielu skomplikowanych i pionierskich operacjach. Jednym z przykładów jego zastosowania było wsparcie śródzabiegowe podczas operacji BASILICA, jednej z najtrudniejszych procedur kardiologii interwencyjnej wykonanej w szpitalu AKH w Wiedniu. System CarnaLife Holo dostarczał trójwymiarowy hologram bijącego serca w czasie rzeczywistym podczas zabiegu. Innym przykładem była operacja usunięcia zmiany nowotworowej kości wraz z implantacją spersonalizowanego implantu, wykonana przez prof. Pawła Łęgosza w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM.
Ambitny plan globalnej ekspansji
CarnaLife Holo uzyskało szereg certyfikatów potwierdzających jego zgodność z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa. Zostało również uhonorowane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Wśród nich wymienić można choćby: Godło Teraz Polska, Polski Produkt Przyszłości czy nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Firma MedApp zwyciężała także w wielu prestiżowych konkursach, m.in. Mother and Child Startup Challenge, Grand Prix OVH Startup Programme, Innovative Start‑up Award Europejskiego BioForum czy Google for Startups EU Program.
To właśnie dzięki swojej innowacyjnej technologii spółka MedApp odniosła międzynarodowy sukces. Sukcesywnie realizuje ona swój plan ekspansji zagranicznej. Szczególnie aktywne były ostatnie lata. Krakowska firma pozyskała dystrybutorów i partnerów biznesowych oferujących jej technologię na wielu rynkach, w tym najważniejszym dla niej rynku USA. Skoro o Stanach Zjednoczonych mowa, niezwykle ważnym dla MedApp wydarzeniem było powołanie spółki zależnej MedApp USA Inc. z siedzibą w Dover w stanie Delaware. – Posiadanie spółki w USA jest naturalnym krokiem, abyśmy mogli w efektywny sposób odpowiadać na zapotrzebowanie amerykańskich partnerów i klientów.
Ten ruch jest kolejnym etapem w komercjalizacji technologii CarnaLife Holo w USA, gdyż posiadamy już certyfikat FDA dopuszczający nasz produkt na ten rynek – mówi prezes MedApp David Odrakiewicz i dodaje, że Stany Zjednoczone to największy rynek medyczny na świecie, a MedApp USA Inc. przyczyni się nie tylko do ekspansji grupy kapitałowej MedApp na terenie USA, ale również pomoże w realizacji planu globalnej ekspansji.
Oczywiście krakowska firma nie osiada na laurach i ma ambitne plany na przyszłość. – Obejmują one m.in. dalszy rozwój technologii CarnaLife Holo, poszerzanie naszej obecności na rynkach zagranicznych oraz współpracę z partnerami branżowymi w celu dostarczenia rozwiązań wypełniających luki w istniejących procedurach medycznych. Nasza misja to nieustające dążenie do poprawy jakości opieki zdrowotnej i umożliwianie lepszego życia
pacjentom na całym świecie – podkreśla prezes David Odrakiewicz.