Droga do innowacyjności

Droga do innowacyjności

Programowanie jako jedna z ważniejszych kompetencji XXI wieku.

Żyjemy w świecie, gdzie rozwój technologiczny i naukowy pędzi do przodu, postęp we wszystkich dziedzinach życia jest na początku dziennym. O ile dla starszych pokoleń to wciąż zdumiewająco szybki ruch, o tyle dla najmłodszych to nic nowego. Dzieciaki są przyzwyczajone do nowinek technologicznych, świat w którym dorastają rozwija się razem z nimi. Często niestety szkoła nie nadąża za tym procesem. Rodzice chcieliby zapewnić dzieciom jak najlepszy start w przyszłość, dlatego starają się stymulować ich rozwój wybierając dla nich cały wachlarz dodatkowych zajęć. Jednym z nich staje się nauka programowania.

Jak to się zaczęło dla mnie?

Od wielu lat pracuję jako programistka zgłębiając kolejne technologie i języki programowania. Działam w wielu organizacjach dzieląc się wiedzą, starając się zainspirować innych do rozwoju, w tym również najmłodszych. Chcę przede wszystkim zaszczepić w dzieciach ciekawość świata i pokazać im, że technologia wciąga, jest atrakcyjna a przede wszystkim, że w tym kierunku zmierza nasz świat i że super jest go zrozumieć. Istotne dla mnie jest również pokazanie, że jest to domena dostępna dla wszystkich, zarówno chłopców jak i dziewczynek, że przede wszystkim jest to niesamowita zabawa poprzez którą tak wiele można się nauczyć. Od kilku lat angażuję się w liczne konferencje i warsztaty organizowane dla najmłodszych, min. Koderek, Greenlight for girls, a także prowadzę liczne warsztaty oparte o mój autorski program.

Czy nauka programowania już od najmłodszych lat to tylko tymczasowa moda? A może wszystkie dzieci mają zostać programistami?

Zdecydowanie nie jest to tylko moda, a otwarcie się na otaczający nas zewsząd cyfrowy świat, w którym nawet lodówka informuje nas o tym, że czas zamówić mleko, bo właśnie się kończy. Ucząc dzieci programowania pomagamy im zrozumieć jak działa świat dookoła. Ale to nie jedyny powód dla którego tego rodzaju umiejętności są ważne. Programowanie pomaga rozwinąć w dzieciach przede wszystkim kreatywne myślenie, innowacyjne podejście do rozwiązywanych problemów czy też znalezienie nieszablonowych rozwiązań. Są to kompetencje niezwykle istotne nie tylko w późniejszym zawodzie programisty ale w każdym który czeka w przyszłości na nasze dzieci. Dlatego też nie wszystkie dzieci zostaną programistami ale dzięki nauce programowania zdobędą niezwykle cenne umiejętności. Bo programowanie to nie tylko używanie komend języka programistycznego i tworzenie aplikacji, to przede wszystkim rozwój kreatywnego myślenia, dojście do rozwiązania w nowatorski sposób. To przede wszystkim dbanie o to, żeby nasze dzieci nie stały się cyfrowymi tubylcami, którzy jak zombie scrollują telefony, ale przede wszystkim, żeby korzystały ze zdobyczy technologicznych świadomie w sposób ułatwiający im życie.

Kiedy zabawa staje się nauką

Niezwykle ważne jest, aby uczyć dzieci w sposób który jest dla nich atrakcyjny i jednocześnie ciekawy. Takim sposobem na pewno jest zabawa poprzez którą dzieci chłoną wiedzę nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Mnogość, dostępnych w tym momencie narzędzi, jest ogromna i warto z nich korzystać. Na naszych warsztatach programowania bardzo często korzystamy z robotów, programowanych przez dzieci. Jest to bardzo ciekawy sposób nauki ponieważ dzieci widzą moc sprawczą ich pracy. Wydają polecenia robotowi, tworzą programy, których efekt widać natychmiast. Wpływa to stymulująco na chęć dalszego rozwijania się.

Niezwykle istotne jednak jest, abyśmy pamiętali, że równie łatwo jest rozpalić w dzieciach ciekawość jak i ją zgasić. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór zajęć, osób prowadzących zajęcia, które potrafią nie tylko odpowiedzieć na pytania dzieci, których jak wiemy powstają miliony, ale przede wszystkim zaszczepić chęć dalszych poszukiwań i rozwijać ich potencjał.

Tekst: Anna Szwiec
Foto:Piotr Ogar

 


Anna Szwiec - na co dzien pracuje w branzy IT jako programistka. Po godzinach realizuje sie w społecznościach Women in Technology, Women Techmakers, Google Developers Group. Inspiruje innych do rozwoju i poszerzania swojej wiedzy, organizując spotkania, warsztaty, konferencje. Tworzy program Tech Leaders, w którym jest również mentorem. Jej pasją jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Realizuje to również dla najmłodszych uczestników prowadząc warsztaty z programowania dla dzieci min. Greenlight 4 Girls, konferencja Koderek, Szkoła 3.0.
Linkedin

 

Related Articles