Kraków – wschodzące centrum startupowe?

Stolica regionu to jedno z 6 najlepszych miast dla powstających biznesów.

Lizbona, Edynburg, Wilno, Moskwa i Barcelona to według amerykańskiego Inc. Magazine, obok Krakowa, najlepsze miejsca w Europie do założenia biznesu. Ranking Inc. 5000 Europe przedstawia 5 tysięcy najszybciej rozwijających się firm prywatnych w tej części świata. Pełna lista pojawiła się już na stronie inc.com, a najważniejsze informacje znajdują się w marcowym wydaniu magazynu. Na podstawie lokalizacji firm z rankingu oraz w oparciu o raporty firmowe, które biorą pod uwagę wskaźniki kosztów utrzymania i ostatnie godne uwagi biznesy wyłoniono sześć centrów technologicznych, które zyskają rozgłos w 2018 roku.

3305

Czy silna pozycja Krakowa to niespodzianka?

Przyjrzyjmy się faktom:

  • Kraków jest ośrodkiem rozwoju najważniejszych międzynarodowych firm, takich jak IBM, UBS, Epam Systems i Capgemini. Ostatnio gigant oprogramowania Provo z siedzibą w Utah – firma Qualtrics – otworzyła tu nowe biuro, w którym zamierza zatrudnić aż 200 inżynierów. Tu działają też duże firmy technologiczne typu Onet.pl. Comarch, Nazwa.pl czy Interia.pl, swoje laboratoria mają znane światowe marki np. Delphi (aktualnie Aptiv) czy ABB.
  • Silne są też sieci przedsiębiorców np. OMGKRK (hashtag #omgkrk to znak rozpoznawczy krakowskiego środowiska technologicznego) oraz instytucje wspierające biznes (np. Krakowski Park Technologiczny, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości). Pawel Kulon z OMGKRK w komentarzu do rankingu dla Inc. Magazine wskazuje na ważną i pozytywną rolę samorządów we wspieraniu młodego biznesu.

kontakt.io

  • O skali, potencjale i sile krakowskiego środowiska startupowego świadczy choćby liczba wydarzeń o tematyce startupowo-technologicznej – w 2017 r. było to prawie 800 wydarzeń (dane https://crossweb.pl). Kilkanaście hacakatonów, setki meetupów technologicznych, bardzo dużo spotkań okołobranżowych, co najmniej kilka inicjatyw specjalnie dedykowanych kobietom w IT. W tym roku odbyło się ich już ponad 260. Wiele z tych wydarzeń Małopolska wspiera finansowo w ramach programu Małopolska – tu technologia staje się biznesem. W dotychczasowych 4 edycjach Programu (2013-2017) Województwo wsparło ponad 80 przedsięwzięć, w których uczestniczyło ok. 80 tys. osób (m.in. #e-biznes festiwal, #OMGKRK Startup Academy, Startup Stage, Smogathon). W tym roku będzie to kolejnych 23. ważnych dla środowiska technologicznego i kreatywnego inicjatyw.

3293

  • Małopolska wspiera też branżę startupową poprzez wzmacnianie kompetencji i umiejętności młodych przedsiębiorców – właśnie zakończyć się nabór do II edycji programu akceleracyjnego. Program jest skierowany do startupowców, MŚP z terenu Małopolski, którzy chcą rozwijać swój biznes. Unikatowa formuła programu pozwala na dostosowanie programu szkoleniowego i mentoringowego do potrzeb konkretnego startupu.
  • Startupy tworzą coraz więcej miejsc pracy i ściąga coraz więcej kapitału inwestycyjnego, tylko 8 czołowych krakowskich startupów pozyskało łącznie ponad 500 mln zł i zatrudnia łącznie ok. 800 osób. Wiele z nich realnie konkuruje z globalnymi liderami, swoje produkty sprzedają na międzynarodowych rynkach (Raport: Startupwy Kraków 2017).
  • Kraków ma ważną pozycja w branży gier. Według badania „Polish GameDev 2017” w Krakowie zlokalizowanych jest 31% nowych, a ponad 21% wszystkich studiów growych w Polsce. Tu też odbywa się najważniejsze wydarzenie polskiej branży gier – Digital Dragons (w tym roku w dniach 21-22 maja 2018 r.)

20170522 IMG 5263

  • Pojawia się coraz więcej firm z sektora edutech, medtech, life science czy IoT (druga pozycja w Polsce, za Wrocławiem, pod względem liczby startupów zajmujących się internetem rzeczy).
  • Kraków jest też nazywany Doliną Beaconową.To tu przecież działa dwóch wiodących producentów tego rodzaju rozwiązań – Estimote i Kontakt.io, a o dołączeniu myślą kolejni, m.in. mający ambitny plan podboju beaconowej sceny Comarch. Na razie historia beaconowa zarówno w świecie, jak i Krakowie, jest bardzo młoda – to kilka ostatnich lat. Ale prognozy rozwoju są ogromne. Rynek IoT rośnie w imponującym tempie. Raport „Worldwide Internet of Things Forecast, 2015–2020” podaje, że w 2015 roku wartość IoT oszacowano na blisko 656 mld USD, a w 2020 roku kwota ta ma urosnąć do 1,07 bln USD. Największe wzrosty czekają technologie smart-rzeczy w inteligentnych urządzeniach naszych gospodarstw domowych (52 proc.), transportu (tzw. Internet of Vehicles, 48 proc.) oraz nowoczesnych budynków przyszłości (34 proc.).

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Related Articles