Luzem - czyli zakupy na wagę

Ludzie

Praca zdalna w Tukanowym Gnieździe
Energia prosto z nieba

Inspiracje

Inspiracje

Lawendę się je!
mnn.jpg
PlayPause
Featured

Misja Kosmiczna - Pierwsza Pomoc

Wielu z nas czytało książki science‑fiction, w których bohaterowie przemierzali przestrzeń kosmiczną lub oglądało filmy ze spacerów w stanie nieważkości i marzyło, aby samemu móc kiedyś doświadczyć tego uczucia.

Ta rzeczywistość staje się coraz bardziej prawdopodobna. Możliwość wykupienia wycieczki na lot w kosmos, spacer po księżycu, unoszenie się w korytarzach statku kosmicznego są coraz bliżej nas. Jednak wraz z rozwojem możliwości turystyki kosmicznej pojawiają się przeróżne problemy, które należy rozwiązać.

Jednym z potencjalnych kłopotów jest możliwość  udzielenia pierwszej pomocy osobie w stanie nieważkości, tóra uległa wypadkowi i straciła przytomność. Na co dzień nikt z nas się nad tym nie zastanawia, a taka sytuacja w  rzeczywistości tworzy szereg problemów – konieczność zabezpieczenia poszkodowanego przed dodatkowymi urazami podczas unoszenia się w stanie nieważkości oraz trudność z utrzymaniem właściwej siły nacisku. 

Dr Arkadiusz Trzos z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum skonstruował tzw. Mobilny Moduł Medyczny (MMM), który ułatwia prowadzenie resuscytacji krążeniowo‑oddechowej (RKO) w stanie hipo- i mikrograwitacji. 

Dotychczas stosowane systemy stabilizujące ratowników‑astronautów w stosunku do pacjenta‑astronauty wymagają zastosowania pasów. Natomiast wymyślony przez dra Trzosa system wykorzystuje ruchome uchwyty. Takie rozwiązanie pozwala na zaklinowanie ratownika‑astronauty względem modułu przy wykorzystaniu wyłącznie kończyn dolnych: poprzez ich zgięcie w stawach i wykorzystania tym sposobem kątów utworzonych w stawach kolanowych. Wykorzystanie siły mięśniowej nóg dodatkowo stabilizuje pozycję i pozwala na swobodny ruch górnej połowy ciała względem modułu, ułatwiając przeprowadzenie resuscytacji.

Wstępne badania nad możliwością wykorzystania modułu prowadzone były w warunkach ziemskiego ciążenia i symulacji mikrograwitacji w środowisku podwodnym. Wykorzystanie środowiska podwodnego pozwoliło – dzięki neutralnej pływalności – na przeprowadzenie pozorowanych działań ratunkowych w warunkach zbliżonych do kosmicznych. Zarówno wstępne naziemne ćwiczenia, jak i ćwiczenia podwodne, wykazały słuszność koncepcji modułu – stabilizacja ratownika względem MMM i pacjenta jest większa niż w stosowanych do tej pory metodach, co wpływa znacząco na efektywność prowadzonych działań ratunkowych.

nuerk

 Do tej pory opisano pięć różnych technik RKO w kosmosie, mianowicie:

1. Standardowa Technika RKO
Metoda w standardowej pozycji jest najbardziej oczywistym podejściem do wykonywania uciśnięć klatki piersiowej w warunkach mikrograwitacji, ponieważ jest po prostu zastosowaniem standardowej techniki ziemskiej. W tym podejściu konieczne jest przypięcie ratownika i pacjenta. Ratownik wykorzystuje jeden pas wokół talii i jeden w poprzek kończyn dolnych, aby utrzymać pozycję z boku tułowia pacjenta. Była to jedna z pierwszych technik
badanych podczas lotów parabolicznych (symulowanie warunków mikrograwitacji w samolocie). 

2. Metoda okraczna
Metoda w pozycji okracznej. Różnica  pomiędzy poprzednią metodą polega na tym, że ratownik klęczy w poprzek talii pacjenta i wykonuje uciśnięcia klatki piersiowej na nim. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia wymaganej przestrzeni i może stanowić zaletę w przypadku statku kosmicznego, w którym przestrzeń jest ograniczona. Ta technika dalej wymaga przypięcia pasami ratownika i poszkodowanego.

3. Metoda RHB
Metoda odwróconego uścisku niedźwiedzia (RBH), w którym ratownik obejmuje klatkę piersiową pacjenta od tyłu. Technika ta nadaje się do RKO natychmiast w miejscu zatrzymania krążenia, ponieważ nie wymaga  unieruchamiania pacjenta i ratownika. Kwestią problematyczną tego rozwiązania jest uzyskanie odpowiednich sił ucisku i odpowiedniej częstotliwości.

4. Metoda HS
Podobnie jak metoda RBH, metoda stania na rękach (HS) nie wymaga unieruchomienia poszkodowanego, chociaż można ją wykonać także na unieruchomionym pacjencie. Ofiarę umieszcza się plecami na stabilnej  owierzchni statku kosmicznego. Ratownik następnie stawia stopy na odpowiedniej powierzchni na przeciwległej ścianie, z rękami wyciągniętymi nad głową. Z obiema rękami umieszczonymi we właściwej pozycji na mostku pacjenta, 
ratownik zgina i wyprostowuje biodra i kolana, aby wytworzyć siłę do ucisku klatki piersiowej pacjenta. Ta technika ma tę zaletę, że ratownik wykorzystuje mięśnie kończyn dolnych, co zapewnia większą wytrzymałość wysiłkową. Niemniej jednak główną wadą jest zależność od odległości między pacjentem a przeciwległą powierzchnią, a także wysokości ratownika. Czynniki te sprawiają, że metoda HS jest bardzo niepewną techniką
w sytuacjach awaryjnych. 

5. Metoda ER
Najnowszą techniką jest metoda Evetts‑Russomano (ER). Podobnie jak metody HS i RBH nie wymaga unieruchomienia pacjenta i nadaje się jako narzędzie pierwszej pomocy w miejscu nagłego wypadku. Ratownik umieszcza lewą nogę na prawym ramieniu pacjenta, a prawą nogę wokół jego tułowia. Następnie poprzez zablokowanie swoich kostek na środku pleców poszkodowanego, ratownik przyczepia się do niego i może w ten sposób  wywierać siłę na klatkę piersiową pacjenta bez odpychania. Zaletą tej techniki jest szybkość podjęcia resuscytacji niezależnie od warunków przestrzennych i łatwy dostęp do dróg oddechowych pacjenta. Jednak bez środków unieruchamiających ratownik i pacjent mogą dryfować i zderzać się z bokami statku kosmicznego, a tym samym stanowić potencjalne zagrożenie dla siebie oraz otoczenia. Dodatkowo przy tej technice trudno utrzymać  odpowiednio długo siłę i częstotliwości ucisku.

 

 

 

 

 

 

dr Maciej Łojewski, Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ

Related Articles